Будова великих літаючих об’єктів

Вступ

Літаючий об’єкт – це пристрій чи машина для польотів в атмосфері та космічному просторі. 

Класифікація літаючих об’єктів може будуватись за найрізноманітнішими критеріями: за типом використовуваного двигуна, за призначенням ЛА, за будовою фюзеляжу та іншх частин апарату, за способом керування, за вантажопідйомністю.

Найголовнішою є класифікація ЛА за принципом польоту.

Таким чином ЛА класифікуються:

  • Апарати, які рухаються в гравітаційному полі Землі (долають силу тяжіння).
  • Апарати вільного польоту – апарати, на які не впливає гравітація  (космічні зонди).

2.1 Види долання сили тяжіння

1. Аеростатичні ЛА – легші за повітря ЛА (долають силу тяжіння за законом Архімеда

Закон Архімеда: вага тіла в рідині чи газі менша за його вагу в пустоті на величину, рівну вазі витисненого повітря чи рідини

Аеростатичні ЛА поділяються:

  • А)  Аеростати – повітряні кулі
  • Б) Дирижаблі – мають двигун і засоби керування для цілеспрямованого пересування в площині.

2. Аеродинамічні ЛА – апарати, політ яких забезпечується підйомною силою за рахунок руху апарата в повітрі. До них відносяться:

А) Моторні ЛА, які в свою чергу поділяються на:

  • Апарати з нерегульованою висотою польоту: екранольот, екраноплан. 
  • Апарати з регульованою висотою польоту: вертольоти, крилаті апарати з нерухомим крилом (літаки, крилаті ракети, мотодельтаплани, парамотори, паратрайки), крилаті апарати з рухомим крилом  (автожир, махольот), гвинтокрил.

Б) Безмоторні ЛА – апарати, які рухаються в атмосфері з поступовим зниженням під дією сили тяжіння та аеродинаміки: планери, дельтаплани, параплани, парашути, спуск альні апарати космічних кораблів.

3. Літаки з аеростатичною розгрузкою – ЛА з жорстким фюзеляжем, в якому розміщений балон з гелієм, який може збільшити підйомну силу до 80%. 

До таких ЛА можна віднести радянський проект «Барс» для перевезення вантажів і пасажирів по просторах Сибіру)

4. Інерційні – ЛА, – які Рухаються в полі тяжіння Землі по інерції за рахунок швидкості, заданої їм на активній ділянці траєкторії ракетним двигуном.

5. Ракетні ЛА – які рухаються переважно по вертикальній траекторії і їхній рух відбувається за рахунок тяги ракетного двигуна. Це балістичні ракети(спочатку діє двигун, потім ракета рухається по прийнятій траєкторії), ракети носії космічних апаратів.

6. Апарати на повітряній подушці – відриваються від поверхні за рахунок сильного тиску повітря, який забезпечують компресори.

2.2 Мало розповсюджені ЛА і рідко використовувані.

2.2.1 Аеростатичні ЛА

  • прив’язані
  • вільно літаючі 
  • аеростати з двигуном – дирижаблі

Повітряна куля – вільно літаючий аеростат (некерована, рухається за вітром). За типом наповнення вони поділяються:

  • газові (шарльєри) – закрита куля з шовкової тканини змочена розчином каучука і скіпідару, наповнена легшим за повітря газом переважно воднем або гелієм. 
    Вони були винайдені Жаком Олександром Сезарем Шарлем. Перший політ шарльєр здійснив 27 серпня 1783р. на Марсовому полі в Парижі.
  • теплові (монгольф’єри) – тканинна оболонка в який знаходиться нагріте повітря.
    Назву отримав за прізвищем винахідників братів Монгольф’є – Жозеф-Мішеля і Жак-Етьєна. Перший політ здійснив в місті Анноне (Франція) 5 червня 1783р.
  • комбіновані.

Використання: 

Використовуються аеростати в найрізноманітніших галузях: для дослідження атмосфери, для встановлення відео спостереження та розвідки, для метеорологічних досліджень. В другій світовій війні їх застосовували для захисту важливих об’єктів від повітряних атак, з розрахунком на те що літаки противників будуть врізатись в троси, до  яких прив’язані аеростати.

Дирижабль – аеростат з двигуном, за допомогою якого можна рухатись в потрібному напрямку не зважаючи на повітряні потоки.

Принцип польоту. Висота набирається завдяки рулям висоти. Випуск газу чи скидання баласту відбувається дуже рідко. Приземляється дирижабь теж завдяки рулям висоти але не перпендикулярно до землі, а поступово як літак. Потім його тросами прив’язують до причалу. Також можливе причалювання до спеціальної  щогли. 

Бувають три основних типа конструкції дирижаблів:  мякий, напівжорсткий і жорсткий.

Напівжорсткий відрізняється від м’якого наявністю жорскої основи внизу. Форму дирижаблі набуваюсь завдяки надлишкового тиску газу на стінки.

Жорсткий дирижабль має незмінну форму завдяки металевому (рідше – дерев’яному) каркасу, який обтягують тканиною. Газ знаходиться в мішках (балонах) з газонепроникної тканини. Також були спроби зробити безкаркасний жорсткий дирижабль, але тільки одна з них була вдалою. 

За формою дирижаблі поділяються на: 

  • сигароподібних із зменшеним лобовим опором (таких більшість). 
  • еліпсоїдні – у вигляді еліпсоїда (із зменшеним опором бічному вітрі); 
  • дискові – у вигляді диска; 
  • лінзоподібні – у вигляді двоопуклою лінзи; 
  • тороїдальні – у вигляді тора (бублика), призначені для використання в якості повітряного крана; 
  • V-подібні; 
  • «Вертикальні дирижаблі», що нагадують формою літаючі хмарочоси  – призначені для польотів над містами, де вулиці створюють умови для сильного вітру, що дме вздовж будинків, що призводить до турбулентним течіям повітря.

Переваги використання дирижаблів:

  • Висока вантажопідйомність і дальність перельотів без посадки.
  • Досяжна вища надійність і безпека проти літаків і гелікоптерів.
  • Дешеві перевезення, особливо негабаритних і масивних вантажів.
  • Розміри внутрішніх приміщень можуть бути значними.
  • Тривалість знаходження у повітрі.
  • Дирижаблю не потрібна злітно-посадкова смуга (проте потрібна причальна щогла) — ба більше, він може узагалі не приземлятися, а просто «зависати» над землею (що, втім, можливо лише за відсутності вітру).

Недоліки дирижаблів:

  • Відносно мала швидкість порівняно із літаками і гелікоптерами, низька маневреність — у першу чергу через високий аеродинамічний опір при польоті.
  • Складність приземлення.
  • Значні розміри потрібних ангарів/елінгів, складність зберігання і обслуговування на землі.
  1. Екранольот і екраноплан

Це повітряні судна, які для польоту використовують екранний ефект. Цей ефект являє різке збільшення вантажопідйомності при польоті на низькій висоті (1-1,5м). простішими словами – динамічна повітряна подушка/

Позитивні якості екранопланів і екранольотів 

  • висока живучість 
  • досить висока швидкість 
  • у екранопланів висока економічність і вища вантажопідйомність в порівнянні з літаками, так як підйомна сила складається з силою, що утворюється від екранного ефекту. 
  • екраноплани за швидкісними, бойовим і вантажопідйомним характеристиками перевершують судна на повітряній подушці та судна на підводних крилах 
  • для військових немаловажна помітність екраноплана на радарах внаслідок польоту на висоті кількох метрів, швидкохідні, несприйнятливість до протикорабельних мінах 
  • для екранопланів не важливий тип поверхні, що створює ефект екрана – вони можуть переміщатися над замерзлою водною гладдю, сніжної рівниною, над бездоріжжям і т. д.; як наслідок, вони можуть переміщатися по «прямим» маршрутами, їм не потрібна наземна інфраструктура: мости, дороги і т. д. 
  • сучасні екранольоти набагато безпечніші від звичайних літаків: у разі виявлення несправності у польоті амфібія може сісти на воду навіть при сильному хвилюванні. Причому це не вимагає здійснення яких-небудь передпосадкового маневрів і може бути здійснено просто скиданням газу (наприклад у випадку несправності двигунів). Також і сама несправність двигуна часто не настільки небезпечна для великих екранопланів з огляду на те, що вони мають декілька двигунів, розділених на стартову і маршову групу, і несправність двигуна маршової групи може бути компенсована запуском одного з двигунів стартової групи. 
  • екранольоти відносяться до безаеродромной авіації – для зльоту і посадки їм потрібна не спеціально підготовлена злітна смуга, а лише достатня за розмірами акваторія або рівну ділянку суші. 

Недоліки екранольотів та екранопланів: 

  • одним з серйозних перешкод регулярної експлуатації екранопланів є те, що місце їх передбачуваних польотів (уздовж річок) дуже точно збігається із зонами максимальної концентрації птахів 
  • управління екранопланом відрізняється від управління літаком і вимагає специфічних навичок 
  • екраноплан «прив’язаний» до поверхні і не може летіти над нерівною поверхнею; цього недоліку позбавлений екранольоти 
  • хоч політ «на екрані» і пов’язаний з меншими енергетичними затратами, ніж у літака, однак процедура старту вимагає більшої тяговоозброєність, порівнянної з такою у транспортного літака, і відповідно застосування додаткових стартових двигунів, –незадіяних на маршовому режимі (для великих екранопланів), або особливих стартових режимів для основних двигунів, що веде до додаткової витрати палива

2.2.3 Вертольоти

Вертолі́т (гелікоптер) — літальний апарат, важчий за повітря. Підйом і переміщення в повітрі забезпечується гвинтом, що обертається в горизонтальній площині. Переміщення забезпечується нахилом у відповідному напрямку несного гвинта.

Оскільки гвинт, що обертається, створює значний обертальний момент, цей момент необхідно компенсувати.

d3acdd9ea7_194421

Переважно використовується дві схеми компенсування обертального моменту — два горизонтальні співвісні гвинти однакового розміру, які обертаються у протилежних напрямках, та схема, де обертальний момент великого горизонтального несучого гвинта компенсується меншим вертикально розміщеним гвинтом.

Схема з вертикально розміщеним рульовим гвинтом називається класичною, оскільки, ЛА такого типу з’явився першим. Якщо рульовий гвинт виконаний в вигляді пропелера, вбудованого в хвостове оперення, то його називають фен естроном.

Іншим варіантом компенсації обертального моменту є два несучих гвинта , що обертаються в протилежні сторони (співвісьна схема). Перевагою цієї схеми є можливість злітати у доволі тісному просторі, а недоліком – можливість зіткнення гвинтів при різкому маневрі.

Класифікація вертольотів:

За кількістю та розташуванням гвинтів:

  • Одногвинтові з рульовим гвинтом
  • Одногвинтові зі струйною системою наведення
  • Одногвинтові з реактивним принципом повороту лопатей
  • Двохгвинтові повздовжньої схеми
  • Двохгвинтові поперечної схеми
  • Двохгвинтові співвісної  схеми
  • Двохгвинтові з площинами роторів, що перетинаються

(синхроптер)

  • Багатогвинтові (вертольоті платформи)
  • Гвинтокрили
  • Конвертоплани
117570537

За вантажопідйомністю:

  • Легкі
  • Середні
  • Важкі

За призначенням:

  • Багатоцільові
  • Пасажирські
  • Транспортні
  • Вертольоти-крани
  • Розвідувальні
  • Бойові

Принцип польоту:

Керування вертольотом по крену і тангажу здійснюється за допомогою циклічної зміни кута установки лопатей, що називається циклічним кроком за допомогою автомату перекоса. Керування по рисканню здійснюється по різному в залежності від аеродинамічної схеми вертольота і може бути реалізоване за допомогою рульового гвинта (у вертольотів класичної схеми), різниці загального кроку (у двохгвинтових вертольотів), за допомогою реактивного сопла(у вертольотів зі струйною схемою). Керування вертольотом можливе і при зупинці двигуна. Повітряний потік, що виникає при русі вертольота підтримує обертання гвинта. Це явище називається авторотацією. При великій висоті у пілота достатньо часу, щоб здійснити більш-менш м’яку посадку. Використання цього явища входить в програму підготовки пілотів. Вертольоти володіють якостями, які надають їм ряд переваг над іншими ЛА. Як злітно-посадкові площадки вони можуть використати дахи будинків, галявини в лісі , пляжі. Їм не потрібні спеціальні злітні смуги, можуть перевозити вантажі на підвісі, що дозволяє їм виконувати різні специфічні завдання.

2.2.4 Автожир

Літальний апарат важчий за повітря, який утримується в повітрі завдяки гвинту, що розміщений над фюзеляжем  і вільно обертається від дії зустрічного повітряного потоку (явище авторотації).

У той же час автожир має ще й тягнучі/штовхаючі гвинти (пропелери), як і у звичайного літака часів поршневої авіації. Цей маршовий гвинт задає автожиру горизонтальну швидкість. 

Більшість автожирів не можуть злітати вертикально, але їм потрібно набагато коротший розбіг для зльоту (10-50 м), ніж літаку. Майже всі автожири здатні до посадки без пробігу або з пробігом всього кілька метрів, до того ж ці апарати здатні висіти при сильному зустрічному вітрі. Таким чином, за маневреністю вони перебувають між літаками і вертольотами, трохи поступаючись вертольотам і абсолютно перевершуючи літаки. 

Автожири, в деякому відношенні, перевершують літаки і вертольоти з безпеки польоту. Літаку небезпечна втрата швидкості, оскільки він звалюється при цьому в штопор. Автожир при втраті швидкості починає знижуватися. При відмові мотора автожир не падає, замість цього він знижується (планує), використовуючи ефект авторотації (несучий гвинт вертольота при відмові двигуна також переводиться в режим авторотацію, але на це витрачається кілька секунд, важливих при вимушеній посадці). Пілот може в повній мірі керувати напрямком зниження, використовуючи всі системи управління автожирів. При посадці автожира не потрібна посадкова смуга, що теж важливо для безпеки польоту, особливо при вимушеній посадці в незнайомому місці. 

Швидкість автожира така ж як і швидкість легкого вертольота і трохи поступається легкому літаку. Собівартість льотної години автожира в кілька разів менше, ніж у вертольота, завдяки відсутності складної трансмісії. Типові автожири літають зі швидкістю до 180 км / год (рекорд 207,7 км / ч), а витрата палива складає 15 л на 100 км при швидкості 120 км / ч. Таким чином, за швидкістю і економічності автожир нагадує автомобіль, з тією різницею, що не застряє в пробках. 

Ще однією їх перевагою є широкий огляд і набагато менша, ніж у вертольотах, вібрація, що робить їх дуже зручними для аерофотозйомок, відеозйомок і спостереження. 

Автожир також має істотну перевагу перед іншими типами легких літальних апаратів: на ньому можна літати навіть у сильний (до 20 м / с) вітер. 

Більшість автожирів одно- і двомісні. Існують і тримісні моделі – російський автожир «Мисливець-3», що випускається науково-виробничим центром Аеро-Астра-Автожир і автожир А-002, що серійно випускається ІАПО «Іркут». При швидкості вітру більше 8 м / с злітає з місця, в штиль потрібен розбіг до 15 м. 

Наймасовішими в останні роки стали автожири німецької компанії Autogyro Gmbh. Починаючи з 2003 року випуск цих апаратів швидко збільшувався і зараз становить більше 300 машин на рік.

Деякі автожири здатні до стрибкового зльоту. При цьому лопаті несучого гвинта ставляться горизонтально, гвинт розкручується, а потім лопасті повертаються. Зліт відбувається по вертикалі. Здійснення такої схеми вимагає значного ускладнення конструкції втулки ротора, тому автожири з стрибкові злетом мало поширені. 

Багато автожириів оснащені попереднім розкручуванням ротора. У цьому випадку ротор розкручується до початку розбігу автожира (через передачу від маршового двигуна або від окремого привода). Попереднє розкручування значно скорочує довжину злітноого розбігу автожира.

Класифікація автожирів:

По розташуванню маршового гвинта автожири поділяються на 2 типи: з тягнучим гвинтом (історично перші апарати) і з штовхаючим гвинтом (найбільш поширені в даний час). Переваги схеми з тягнучим гвинтом: краще охолодження двигуна за рахунок обдування гвинтом, і дещо більша безпека при аварії з ударом носовою частиною (в схемі з штовхаючим гвинтом за такої аварії двигун, розташований за кабіною, може завалитися вперед і травмувати пілота). У той же час, у схемі зі штовхаючим гвинтом кращий огляд з кабіни. У обох схем є й інші властиві їм переваги і недоліки.

  1. Махольот 

Літальний апарат важчий за  повітря, рушієм якого є махаюче крило. Таким чином літають птахи, комахи і летючі миші, адже людина здавна прагнула імітувати їх політ. Але до нинішнього часу махольоти в основному будуються таких же розмірів, як птахи і комахи, створення більш великих махольотів стикається зі значними труднощами. Ці труднощі викликані насамперед надзвичайною складністю крила як механізму. Тим не менше робилося багато спроб побудувати махольот, яким могла б керувати людина, і деякі такі махольоти були здатні літати  (правда, тільки на невеликі дистанції).

Інтерес до махольотів пов’язаний з тим, що теоретично вони могли б мати вертикальний зліт і посадку, подібно до вертольотів, а в горизонтальному польоті наближатися по ефективності до літаків. Однак сучасні методи розрахунку свідчать, що такі крила навіть менш ефективні, ніж вертолітний несучий гвинт. Це пов’язано з тим, що вертолітна лопасть описує повне коло, не здійснюючи зворотно-поступальних рухів. Махаюче крило на початку і в кінці циклу помаху неминуче повинно зупинитися. У цей момент його швидкість відносно повітря, а, отже, і підйомна сила рівна нулю. Крім того, махають крила значно конструктивно складніше вертолітної лопаті, що робить його набагато важчим. 

Цікаво, що застосування простої конструкторської формули до махольоту пророкує неможливість побудови машини важче 50 кг. Природно, дані беруться з авіаційної статистики, відносно сучасних конструкційних матеріалів.

В наш час доктор інженерних наук з аерокосмічного інституту університету Торонто Тодд Реікхарт винайшов орнітоптер – апарат, який летить за рахунок руху крилами. 

Унікальність апарату в тому, що у нього немає ні мотора, ні пропелера, а тільки крила, завдяки яким апарат рухається по повітрю. І це зовсім не утопія. Канадський вчений не просто винайшов і сконструював оригінальний літак Snowbird, але ще й встиг його випробувати. Сконструйований літальний апарат з вуглеволокна, піноматеріалу і коркового дерева. При розмасі крил 32 м і вазі 42 кг, орнітоптер долає відстань приблизно в 230 м, рухаючись зі швидкістю 25 км / ч. Звичайно, без допомоги тягача Snowbird злетіти не зможе. Однак, як показали випробування, вже в повітрі літак летів добре. Сам автор винаходу Реікхарт крутив педалі, приводячи в рух крила літака.

2.2.6 Гвинтокрил

Гвинтокрил – це ЛА в якому поєднані риси вертольота та літака. Завдяки несучому гвинту він може здійснювати вертикальний зліт та посадку, а сам політ здійснюється завдяки наявності крила і двигунів з тягнущими гвинтами, які дозволяють розвинути досить високу швидкість горизонтального польоту. При цьому гвинт працює в режимі авторотації.

2.2.7 Конвертоплан

(англ. tiltrotor aircraft) — окремий тип повітряного судна, літальний апарат з фіксованим крилом, що може виконувати вертикальний зліт/посадку і можливість фізично повертати двигуни (за звичай — пропелери) на 90 градусів для створення вертикальної підіймальної сили або горизонтальної тягової.

Особливість конвертоплана — це те, що його ґвинти повертаються, на відміну від ґвинтокрила, ґвинти якого зафіксовано на кінцівках крила. 

2.3 Літак

Літак — літальний апарат важчий за повітря для польотів в атмосфері за допомогою двигуна і нерухомих крил (крила). Літак здатний переміщатися з високою швидкістю, використовуючи підйомну силу крила. 

Літак складається з п’яти обов’язкових елементів:

  1. Крило
  2. Силова установка
  3. Шасі
  4. Хвостове оперення
  5. Фюзеляж

Класифікація літаків може бути дана за різними ознаками:

За призначенням:

  • Військові:
    • винищувачі
    • бомбардувальники
    • ракетоносії
    • штурмовики
    • розвідники
    • коректувальники
    • багатоцільові і спеціальні
    • транспортні
    • десантні
  • Цивільні:
    • пасажирські — перевезення пасажирів
    • транспортні — транспортування вантажів
    • поштові — доставка пошти
    • сільськогосподарські — обробка сільськогосподарських угідь
    • учбові — навчання льотного складу
    • спортивні — заняття авіаційним спортом
    • спеціальні (експериментальні, санітарні, геологорозвідувальні)

За злітною масою

  • 1-го класу (75 т і більше)
  • 2-го класу (від 30 до 75 т)
  • 3-го класу (від 10 до 30 т)
  • 4-го класу (до 10 т).

За типом і числом двигунів:

  • За типом двигунів:
  • поршньові (ПД)
  • турбогвинтові (ТГД)
  • реактивні (РД)
  • За числом двигунів:
  • однодвигунні
  • дводвигунні
  • тридвигунні
  • чотиридвигунні.
  • шестидвигунні
  • восьмидвигунні

За швидкістю польоту:

  • дозвукові
  • надзвукові
  • гіперзвукові

За інтенсивністю турбулентності в сліді (залежить від максимальної злітної маси):

  • важкі (136 т і більше)
  • середні (від 7 до 136 т)
  • легкі (до 7 т).

За компонувальною схемою. Класифікація за даною ознакою є найбільш багатоваріантною. Пропонується частина основних варіантів:

  • за числом крил:
  • За розташуванням крила (для монопланів):
  • За розташуванням хвостового оперення:
    • нормальної схеми (оперення ззаду)
    • безхвістка
    • типу «качка» (оперення спереду);
  • За типом і розмірами фюзеляжу:
    • однофюзеляжні (вузько- і широкофюзеляжні);
    • двухбалкової схеми («рама»);

За типом посадочних органів :

  • сухопутні
  • корабельні
  • гідролітаки

За типом зльоту і посадки:

  • вертикального
  • короткого
  • звичайного зльоту і посадки

За надійністю:

  • експериментальні
  • дослідні
  • серійні

За дальністю польотів:

  • магістральні дальні (6000 км і більше)
  • магістральні середні (від 2500 до 6000 км)
  • магістральні ближні (від 1000 до 2500 км)
  • місцевого призначення (до 1000 км).

Моноплан (від грец. μόνος, «один» і лат. planum, «площина») — літак, що має одну несучу поверхню (одне крило), на відміну від біплана чи триплана.

По висоті установки крила щодо фюзеляжу моноплани підрозділяють на наступні типи:

""
Низькоплани (крило розміщене під фюзеляжем)
""
Середньоплани (крило проходить через фюзеляж)
""
Високоплани (крило розміщене над фюзеляжем)
""
Парасоль (від фр. parasol – парасолька) – крило розташовується над фюзеляжем.
" "
Вільнонесуччий  моноплан
" "
Підкосний моноплан
" "
Розкосний моноплан
" "
Моноплан – чайка
" "
W- подібний моноплан
" "
V-подібний моноплан
" "
Загнені вниз кінці 
" "
Канальне крило
" "
Кільцеплан

Біплан — літальний апарат, що має дві несучі площини, розміщені одна над одною. Така конструкція дозволяє отримати велику площу крил і підіймальну силу при меншому розмірі крила, що дуже важливо при недостатній міцності. Недоліком є підвищений аеродинамічний опір. Були дуже популярними на зорі авіації, але поступово зійшли нанівець протягом 30-х рр.

Варіант біплана з площинами розташованими не одна над одною називають біплан-тандем. Така схема не поширена.

Один з найвідоміших біпланів в СРСР – знаменитий «кукурузник» АН-2.

" "
АН-2.
" "
Рисунок Біплан та півтораплан
" "
Вільнонесучий біплан 
" "
Стійковий біплан
" "
Підкосний біплан
" "
Багатостійковий підкосний біплан

Триплан – різновид літака, конструкція якого характеризується наявністю трьох крил – трьох поверхонь для створення підйомної сили. Як правило, крила розташовані один над одним, при цьому такий літак називають поперечним тріпланом. Найбільшого поширення такі Триплан придбали в роки Першої світової війни. 

Прагнення використовувати багато площин було характерною рисою зародження авіації – про аеродинаміку ще було практично нічого не відомо і творці перших літаків, практично завжди ентузіасти без серйозної освіти, намагалися використовувати більше площин. 

Однак через підвищений лобовий опір літаки такої схеми швидко поступилися біпланам і монопланам.

" "
Трилан
" "
поліплан

2.4 Принцип польоту літака

Хвостове оперення

Оперення літального апарату – це аеродинамічні поверхні, що забезпечують стійкість, керованість і балансування літака в польоті. Воно складається з горизонтального і вертикального оперення.

Основні вимоги до оперення:

  • забезпечення високої ефективності при мінімальному лобовому опорі і найменшою масі конструкції,
  • якнайменше затінення оперення іншими частинами літака – крилом, фюзеляжем, гондолами двигунів, а також однієї частини оперення іншою,
  • відсутність вібрацій і коливань,
  • пізніший, ніж на крилі, розвиток хвильової кризи.
220px-Empennage_%28PSF%29_ru
Рисунок Хвостове оперення

Горизонтальне оперення (ГО) забезпечує повздовжню стійкість,

керованість і балансування. Воно складається з нерухомої поверхні – стабілізатора і шарнірно підвішеного до нього керма висоти.

Вертикальне оперення (ВО) забезпечує літаку шляхову стійкість, керованість і балансування щодо вертикальної осі. Воно складається з нерухомої поверхні – кіля і шарнірно підвішеного до нього керма напряму.

Види оперення

Форми поверхонь оперення визначаються тими ж параметрами, що і форми крила – подовженням, звуженням, кутом стріловидності, аеродинамічним профілем і його відносною товщиною. Розрізняють трапецевидне, овальне, стрілоподібне і трикутне оперення.

Схема оперення визначається числом його поверхонь і їх взаємним розташуванням. Найбільш поширені наступні схеми: 

  • коробчасте оперення 
  • схема з центральним розташуванням вертикального оперення в площині симетрії літака; горизонтальне оперення в цьому випадку може розташовуватися як на фюзеляжі, так і на кілі на будь-якому віддаленні від осі літака. Схему з розташуванням ГО на кінці кіля прийнято називати Т-подібним оперенням, 
" "
" "
" "
" "

Рисунок Схема з центральним розташуванням вертикального оперення

  • схема з рознесеним вертикальним оперенням, і обидві його поверхні можуть кріпитися з боків фюзеляжу або на кінцях ГО; при двобалочній схемі фюзеляжу поверхні ВО встановлюються на кінцях фюзеляжних балок; на літаках типу «качка», «бесхвостка», «літаюче крило» розведення в встановлюється на кінцях крила або в середній його частині, 
" "
" "
" "

Рисунок схема з рознесеним вертикальним оперенням

" "
" "

Рисунок Трьохкільве оперення та обернене нормальне

  • V-подібне оперення, що складається з двох похилих поверхонь, що виконують функції і горизонтального, і вертикального оперення. Через малу ефективність та складність управління, таке оперення широкого застосування не отримало. 
" "
" "
" "
" "

Рисунок Різновиди V-подібного оперення

Необхідна ефективність оперення забезпечується правильним вибором форм і розташування його поверхонь, а також чисельних значень параметрів цих поверхонь. Щоб уникнути затінення, органи оперення не повинні потрапляти завихрені потоки, які зриваються з крила, гондол і інших агрегатів літака.                                                                                   

Крило літака

Крило в авіаційній техніці – поверхня для створення підйомної сили.

Зазвичай крило літака складається з центропланової частини, консолей (лівої і правої) і механізації крила. Також крило можна розділити на дві частини, ліве і праве напівкрило. Часто зустрічається термін «крила», але він помилковий стосовно моноплану.

Принцип дії:

При обтіканні крила потоком повітря, відбувається збурення, що призводять до відхилення повітряної маси потоку вниз. Згідно закону збереження імпульсу , це призводить до виникнення підйомної сили , спрямованої в протилежну сторону, тобто вгору.

Дим показує рух повітря, обумовлене взаємодією крила з повітрям.

Одним з популярних пояснень принципу дії крила є ударна модель Ньютона: частки повітря, стикаючись з нижньою поверхнею крила, що стоїть під кутом до потоку, пружно відскакують вниз («скіс потоку»), штовхаючи крило вгору. Дана модель враховує закон збереження імпульсу, але повністю ігнорує обтікання верхньої поверхні крила, внаслідок чого вона дає занижену величину підйомної сили.

В іншої популярної моделі виникнення підйомної сили приписується різниці тиску на верхній і нижній сторонах профілю, що виникає згідно із законом Бернуллі . Зазвичай розглядається крило з плоско-опуклим профілем : нижня поверхня плоска, верхня – випукла. Набігаючий потік розділяється крилом на дві частини – верхню і нижню, – при цьому верхня частина змушена проходити більш довгий шлях, ніж нижня, внаслідок опуклості крила. Виходячи з умови про нерозривність потоку, робиться висновок, що швидкість потоку зверху крила повинна бути більше, ніж знизу, що викликає різниця тисків і підйомну силу. Проте, дана модель суперечить закону збереження імпульсу, так як потік після крила вважається необуреним і невідхиленими. Крім того, ця модель не пояснює виникнення підйомної сили на двояко-опуклих симетричних або на увігнуто-опуклих профілях, коли потоки зверху і знизу проходять однакову довжину.

Механізація крила

Файл:Control surfaces at the wing of a plane.svg
  1. закінцівка крила
  2. кінцевий елерон
  3. кореневий елерон
  4. обтічники механізму приводу закрилків
  5. предкрилок
  6. предкрилок
  7. кореневий трьохщільовий закрилок
  8. зовнішній трьохщільовий закрилок
  9. інтерцептори
  10. інтерцептори / спойлер

Вінглети (закінцівки крила) — невеликі додаткові елементи на кінцях крил літака у вигляді крилець або плоских шайб. Вінглети слугують для збільшення ефективного розмаху крила, знижуючи індуктивний опір, що створюється зриваючись з кінця стрілоподібного крила вихором і, як наслідок, збільшення підйомної сили на кінці крила. Також вінглети дозволяють збільшити подовження крила, майже не змінюючи при цьому його розмаху. Застосування Вінглетів крила дозволяє поліпшити паливну економічність у літаків, або дальність польоту у планерів. В даний час одні й ті ж типи літаків можуть мати різні варіанти вінглетів.

Через різницю тисків частина повітря перетікає через край крила з області високого тиску знизу в область зниженого тиску зверху, утворюючи при цьому кінцевий вихор. На утворння вихору витрачається енергія руху, що призводить до появи сили індуктивного опору. Кінцевий вихор також призводить до перерозподілу підйомної сили за розмахом крила, зменшуючи його ефективну площу і подовження, і знижуючи аеродинамічну якість. Установка вінглетов допомагає домогтися більш оптимальної форми розподілу підйомної сили.

Елерони аеродинамічні органи управління, симетрично розташовані на задній кромці консолей крила у літаків нормальної схеми і літаків схеми «качка». Елерони призначені, в першу чергу, для управління кутом крену літака, при цьому елерони відхиляються диференційно, тобто в протилежні сторони: для крену літака вправо правий елерон повертається вгору, а лівий – вниз, і навпаки. Принцип дії елеронів полягає в тому, що у крила з піднятим вгору елероном підйомна сила зменшується, а у крила з опущеним елероном підйомна сила збільшується; створюється момент сили, що спричиняє до обертання літака навколо осі крену.

Елевони – гібрид елеронів і керма висоти. Елевони виконують роль: елеронів при управлінні кутом крену літака, і керма висоти при управлінні кутом тангажу. Елевони застосовуються на літаках без горизонтального хвостового оперення, що мають зазвичай схему типу «бесхвостка» або «літаюче крило». Для управління кутом крену літака елевони відхиляються диференційно (для крену літака вправо правий елевон повертається вгору, а лівий – вниз, і навпаки). Синфазне відхилення елевонів дозволяє керувати кутом тангажу (для збільшення тангажа літака в горизонтальному польоті обидва елевона піднімаються вгору).

Передкрилки – поверхні, що відхиляються, встановлені на передній кромці крила. При відхиленні утворюють щілину, таку ж як і щілини закрилків. Як правило, передкрилки автоматично відхиляються одночасно з закрилками, але можуть і управлятися незалежно. 

У цілому, ефект передкрилки полягає у збільшенні допустимого кута атаки, тобто зрив потоку з верхньої поверхні крила відбувається при більшому куті атаки. 

Крім простих, існують так звані адаптивні передкрилки. Адаптивні передкрилки автоматично відхиляються для забезпечення оптимальних аеродинамічних характеристик крила протягом усього польоту. 

Закрилки  поверхні, що відхиляються, симетрично розташовані на задній кромці крила. Закрилки в прибраному стані є продовженням поверхні крила, тоді як у випущеному можуть відходити від нього з утворенням щілин. Використовуються для поліпшення несучої здатності крила під час зльоту, набору висоти, зниження і посадки, а також при польоті на малих швидкостях.

Флаперони – елерони, які можуть виконувати також функцію закрилків при їх синфазному відхиленні вниз. Широко застосовуються в надлегких літаках і радіокерованих  авіамоделях при польотах на малих швидкостях, а також на зльоті та посадці. Іноді застосовуються на більш важких літаках (наприклад, Су-27). Основна перевага флаперонів – це простота реалізації на базі вже присутніх елеронів

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/737-VP-BTA-Globus-UWWW-08-2010.jpg/300px-737-VP-BTA-Globus-UWWW-08-2010.jpg

Інтерцептори (спойлери)  — пластини, розташовані на поверхні крила літака, які висуваються чи відхиляєюься назовні для того щоб зірвати потік повітря. Це збільшує аеродинамічний опір і зменшує підйомну силу. Тому інтерцептори також називають органами безпосереднього управління підйомної силою. Не слід плутати інтерцептори з повітряними гальмами.Інтерцептори також активно використовуються для гасіння підйомної сили після приземлення або при перерваному зльоті і для збільшення опору. Необхідно відзначити, що вони не стільки гасять швидкість безпосередньо, скільки знижують підйомну силу крила, що призводить до збільшення навантаження на колеса і поліпшення зчеплення коліс з поверхнею. Завдяки цьому, після випуску внутрішніх інтерцепторов можна переходити до гальмування за допомогою коліс.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b3/Landeklappen.jpg/300px-Landeklappen.jpg

Різні форми крила 

Однією з найважливіших проблем при конструюванні літаків є вибір оптимальної форми крила, його параметрів – геометричних, аеродинамічних, міцнісних і т. д. 

Пряме крило 

Основною перевагою крила є його високий коефіцієнт підйомної сили навіть при малих кутах атаки. Це дозволяє істотно збільшити питоме навантаження на крило, а значить зменшити габарити і масу, не побоюючись значного збільшення швидкості зльоту і посадки. Даний тип крила застосовується в дозвукових і навколозвукових літаках з реактивними двигунами. 

Недоліком, які зумовлюють непридатність такого крила при звукових швидкостях польоту, є різке збільшення коефіцієнта лобового опору при перевищенні критичного значення числа Маха.

Прямі крила можуть бути прямокутними, еліптичними, параболічними, обернено параболічними.

""
Прямокутне
""
Еліптичне
""
Конічне
""
Обернене конічне
""
Конічні змішані
""
Трапецієвидне

Рисунок Види прямих крил

Стріловидне крило 

Даний вид крила отримав широке розповсюдження завдяки різним модифікаціям і конструкторським рішенням.

""
Стріловидне крило
""
Оберненостріловидне
""
Крило змінної стріловидності
""
Ніж

Крило з напливом (оживальне)

Варіація стрілоподібного крила. 

""
Оживальне крило
""
Оживальне крило

Трикутне крило 

Трикутне крило жорсткіше і легше від прямого і стрілоподібного, найчастіше використовується при швидкості понад M =2 

""
Трикутне крило
""
Трикутне крило
""
Трикутне крило

Надкритичне крило 

Цікавий приклад модифікації стрілоподібного крила. Використання сплющених профілів з вигнутою задньою частиною дозволяє рівномірно розподілити тиск уздовж хорди профілю і тим самим призводить до зміщення центру тиску назад, а також збільшує критичне число Маха на 10-15% 

6687658686
Рисунок Авіалайнер Gulfstream ІІ з надкритичним крилом

Малопоширені форми крил

""
Серповидне
""
К-подібне
""
М-подібне

                                     

W-подібне
""
Кругле
""
Кільцеподібне
""
Ромбовидне

                       

Фюзеля́ж — корпус літального апарату. Зв’язує між собою крила, оперення та (іноді) шасі. Фюзеляж літака призначений для розміщення екіпажу, устаткування та корисного навантаження. У фюзеляжі може розміщуватися паливо, шасі, двигуни. 

Так як фюзеляж є основою конструкції літака, він об’єднує в силовому відношенні в єдине ціле всі його частини. До фюзеляжу, при збереженні якнайменшої маси, ставиться ряд основних вимог.

  • мінімальний лобовий опір;
  • раціональне використання внутрішніх об’ємів;
  • забезпечення необхідного обзору з кабіни пілотів та екіпажу;
  • простота завантаження та розвантаження;
  • надійна герметизація та теплозвукоізоляція,необхідна вентилязія, опалення та освітлення кабін.
Tipo_se_fuselajes
Рисунок Типи фюзеляжів
  1. дозвуковой
  2. Високошвидкісна / надзвуковий
  3. великої ємності дозвуковой
  4. високою маневреністю надзвуковий
  5. літаючий човен
  6. Hypersonic

Схеми літаків за розташуванням хвостового оперення

Нормальна аеродинамічна схема (класична) 

Найбільш масова аеродинамічна схема, при якій літальний апарат (ЛА) має горизонтальне оперення (стабілізатор), розташоване після крила. Нормальна аеродинамічна схема має найбільш просте вирішення питань поздовжньої керованості і стійкості на різних режимах польоту. При нормальній аеродинамічній схемі ЛА може оснащуватися прямим або стрілоподібним крилом, крилом змінної стріловидності, комбінацією крил (біплан, триплан), плоским або хрестоподібним крилом (крилаті ракети). Хвостове оперення може бути класичним, Т-подібним, з суцільноповоротним кілями та / або горизонтальними рулями, з одним або декількома кілями, хрестоподібним.

До представників даної схеми можна віднести практично всю пасажирську, спортивну, і транспортну авіацію.

Файл:Tu-95 wingspan.jpg
Рисунок Ту-95 – класичний представник літака, побудованого за нормальною аеродинамічною схемою, із стрілоподібним крилом.

Безхвостка 

Аеродинамічна схема, згідно з якою у літака відсутні окремі площини вертикального управління, а використовуються тільки площини, встановлені на задній кромці крила. Ці площини називаються елевонами і комбінують функції елеронів і керма висоти. 

Схема отримала певне поширення з появою надзвукової авіації та трикутних і дельтавидних крил малого подовження. 

До представників даної схеми можна віднести французькі винищувачі і бомбардувальники Дассо «Міраж» – III / V, IV, 2000, а також обидва надзвукові пасажирські літаки – Ту-144 і Конкорд. 

Перевагою такої схеми є менша вага планера і менший опір, однак, менше плече органів вертикального управління призводить до меншої ефективності управління по осі тангажу. Впровадження електродістанціонних систем управління дозволяє нівелювати цей недолік 

Безхвостка без вертикального оперення і при довжині фюзеляжу рівний хорді крила стає літаючим крилом.

Рисунок Messerschmitt Ме.163 “Komet”

Літаюче крило 

Різновид схеми «безхвостка» з зменшеним фюзеляжем, роль якого грає крило, що несе всі агрегати, екіпаж і корисну нагрузку. 

Переваги та недоліки: 

Перевагою «літаючих крил» є відсутність фюзеляжу і великих площин управління, що знижує масу планера і дає можливість істотно збільшити масу корисного навантаження та/або запас палива. Для військового застосування дуже важливо що форми такого літака дуже легко оптимізувати для зниження ЕПР та радіолокаційної помітності літака. 

Недоліки схеми є продовженням її достоїнств – невелике видалення площин управління від центру мас, обумовлює їх низьку ефективність, що робить літак дуже нестійким в польоті.

Неможливість вирішити цю проблему до впровадження електродистанційни систем управління, призвела до того, що літаки такої схеми не отримали поширення.

Рисунок Літаюче крило YB-49

Качка (аеродинамічна схема) 

«Качка» – аеродинамічна схема, при якій у літального апарату органи поздовжнього управління розташовані перед крилом. Названа так, тому що перші літаки, зроблені за цією схемою – райтовскій «Флайер» і «14-біс» Сантос-Дюмона – нагадали очевидцям качку. 

Схема отримала найбільше розповсюдження із створенням надзвукових бойових літаків. Головною перевагою схеми є те, що заднє розміщення крила краще відповідає аеродинаміці високих, особливо надзвукових швидкостей, при якій центр аеродинамічного тиску зміщується назад. Також з’являється можливість зменшити вагу планера, оскільки відпадає необхідність винесення рулів ще далі назад. Для винищувачів схема «качка» хороша ще тим, що дозволяє збільшити критичні кути атаки і тим самим підвищити маневреність. 

Втім, слід відрізняти схему «качка» від схеми «бесхвостка з ПГО», у якої переднє оперення використовується не для управління по тангажу, а для поліпшення злітно-посадочних характеристик або балансування на надзвукових швидкостях (Ту-144 і XB-70).

Рисунок Rutan Model 61 Long-EZ. Приклад літака побудованого за аеродинамічною схемою «качка». 

Двобалочна схема

Двобалочний літак (двохосьовий) – літак з хвостовим оперенням, встановленим на двох балках, які, зазвичай, йдуть паралельно від крила.

Причинами вибору такої конструкції може бути:

  • Потреба у завантаженні із задніх дверей. 
  • Створення літака з штовхаєючим пропелером або реактивний літак з двигуном в хвостовій частині.
  • Поліпшення огляду і можливість стрільби із задньої півсфери.
  • Двомісний літак, побудований з двох копій існуючих моделей.
  • Поліпшення аеродинамічної схеми для дводвигунових літаків.
  • Збільшення жорсткості конструкції і внутрішнього простору.
  • Забезпечення місця для підвіски зовнішнього вантажу. 
Файл: O-2 Skymaster-1.jpg
Рисунок Двобалочник Cessna О-2 Skymaster

Схема тандем

Тандем –це літак, який зазвичай складається з двох повнорозмірних крил, обидва з яких мають свої профілі та виконують роль несучої поверхні. Іноді літаки цієї конфігурації можуть виглядати як варіація на біплан, але насправді вони дуже різні. Переднє крило часто технічно «качка», оснащене рулями висоти, але обидва забезпечують підйом. У разі QAC Quickie  заднє крило служить горизонтальним стабілізатором, а управління по тангажу походить від переднього крила. Практичний ефект від застосування схеми «тандем» полягає у підвищенні стійкості літака.

Файл: Qac.quickie.q2.g-bspa.flying.arp.jpg
Рисунок QAC Quickie  Q2

Несучий корпус (несучий фюзеляж) – аеродинамічна схема, при якій підйомна сила формується на корпусі літального апарату. На відміну від літаючого крила, яке являє собою крило без фюзеляжу як такого, являє собою фюзеляж без типових для крила плоских форм і зменшення товщини по краях.

Деякі літаки з крилом також задіюють фюзеляж для створення підйомної сили (так звана інтегральна аеродинамічна компоновка). Наприклад, у літака Шорт SC.7 Скайван 30% загальної підйомної сили створюється за рахунок фюзеляжу – майже стільки ж, скільки створює кожна консоль крила (по 35%). Винищувач МіГ-29 близько 40% своєї підйомної сили створює за рахунок фюзеляжу Винищувач F-15 Eagle (виробництво США) також має інтегральну компоновку. Завдяки цьому, влітку 1983 року ізраїльський F-15 зміг приземлитися з повністю відірваним півкрилом, хоча, згідно моделями, які розглядалися інженерами з Макдонелл Дуглас, це було неможливо.

Файл: Northrop М2-F2.jpg
Рисунок Northrop М2-F2

Фюзеляж-човен

Такий фюзеляж присутній на гідропланах, він пристосований для посадки на воду пузом. Нижня частина фюзеляжа є човном.

SH-5
Рисунок Патрульний літак-амфібія SH-5, Китай

Двофюзеляжна схема

Використовувались переважно для дальніх винищувачів. Два пілоти могли по черзі керувати машиною. Таким чином у лютому 1947 року американський North American P-82B здійснив безпосадочний переліт з Гонолулу в Нью-Йорк (близько 5000 миль), що тривав 14 годин 32 хвилини.  

Файл: F82 близнюк mustang.jpg
P-82 Twin Mustang

Шасі

Шасі літального апарату – система опор літального апарату, що забезпечує його стоянку, пересування по аеродрому або воді при зльоті та посадці. Зазвичай є кілька коліс, іноді використовуються лижі, або поплавці. У деяких випадках використовуються гусениці або поплавці, суміщені з колесами.

Основні схеми розташування шасі: 

  • З хвостовим колесом. Головні опори або опора розташовані попереду центру ваги, а допоміжна (хвостова) – позаду ( Douglas DC-3). 
  • З переднім колесом. Переднє (носова) колесо розташоване попереду центру ваги, а головні опори позаду центру ваги. На стійку в носовій частині фюзеляжу зазвичай припадає 10-15% маси. Набули поширення в період Другої світової війни і в повоєнні роки (наприклад, Boeing 747). 
  • Велосипедного типу. Дві головні опори розташовані у фюзеляжі, попереду і позаду центру ваги апарату. Дві бокові опори кріпляться з боків ( Boeing B-52 Stratofortress, Мясищев 3М, Яковлев Як-25, 27, 28). 

Шасі Airbus A380

b-52-1
Шасі Boeing B-52

Основними елементами шасі літального апарату є: 

  • амортизаційні стійки для пом’якшення ударів, що виникають в момент приземлення. 
  • колеса, забезпечені гальмами для зменшення довжини післяпосадкового пробігу. 
  • система розкосів (стержнів), що сприймають реакції землі і кріплять амортизаційні стійки і колеса до крилу і фюзеляжу.

У більшості літальних апаратів після зльоту шасі забирається у фюзеляж або крило. У невеликих літальних апаратів шасі, як правило, не прибирається і має конструкцію, яка допускає заміну коліс лижами або поплавцями. 

У важких літальних апаратів іноді число коліс шасі становить кілька десятків, що об’єднуються в візки. 

File:Antonov-225 main landing gear 2.jpg
Шасі Antonov-225
File:B-36 tracked gear.jpg
Гусеничне  шасі B-36
220px-Wheel_skis
Шасі лижно-колісне
popl-a-37_gidrolitak
Поплавкове шасі
Передня стійка Як-40. 
Задня стійка Як-40. 
Колесо в розрізі. 
Анімація механізму прибирання. 
Гусеничне шасі B-36. 
Додаткова опора Harrier II.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *